CREATE ACCOUNT

FORGOT YOUR DETAILS?

Bizim İçin Önemli Olan; "Çocuk Sağlığı ve Ergonomi"

En doğru tasarlanmış okul çantası bile yanlış taşındığında işe yaramaz. Öncelikle okul çantası sırt bölgesinde taşınmalıdır !

Çocuklar yaşamlarının bu döneminde henüz yumuşak omurgaya sahip olduklarından tek taraflı taşıma tehlikeli eğriliklere neden olabilir. Bu nedenle tek taraflı taşınan tüm okul çantaları ilköğrenim çocukları için tehlikelidir. Bu durum spor ve günlük sırt çantaları için de geçerlidir. Çünku, stabilize dış gövdesi olmayan çantalar, çanta içini ve çocuk sırtını koruyamaz.

Öğrenimin bir gereği olarak öğrenciler ev ve okul arasında kitaplarını, defterlerini ve bir çok okul malzemelerini taşımak zorundadırlar.Sırtta taşınan bir okul çantası, tek taraflı olarak elde veya omuzda taşınan bir çantadan daha sağlıklıdır.

1975 den bu yana tıp ve bilim adamlarıyla okul çantalarını geliştirmek için çalışıyoruz. Amacımız, çocukların sağlıklı gelişimine katkıda bulunmaktır. Scout çantaları genel olarak çok hafiftir. S şeklinde ve optimize edilmiş genişlikte omuz askılarına sahiptir. Doğru ayar yapılarak ağırlık tüm sırt bölgesine eşit şekilde dağılır.

Scout okul çantaları farklı model ve genişliklerde sunulmaktadır. Tüm modellerin sırt profili, hafif kontürlü ve havalandırma kanallarıyla üretilmektedir. Çantayı taşıyan çocuğun yaş ve vücut yapısından (anatomisinden) bağımsız olarak, Scout çantaları, çocuklara mükemmel uyum sağlar.

 

Çocuğunuzun Sağlığı için Ufak ipuçları

35 yıldır tıp ve bilim adamlarıyla okul çantalarını geliştirmek için çalışıyoruz. Mobilyadan oyunlara kadar, ürettiğimiz tüm lisanslı ürünlerimizle çocukların sağlıklı gelişimine katkıda bulunmak istiyoruz.

Scout çantaları farklı model ve genişliklerde sunuluyor. Yüksek ve zaman kısıtlaması olmayan bir konfor sağlamak için, tüm modellerin sırt profili, hafif kontürlü ve havalandırma kanalları ile üretilmekte. Çantayı taşıyan çocuğun yaş ve vücut yapısından (anatomisinden) bağımsız olarak, Scout çantaları, çocuklara mükemmel uyum sağlar.

 

Çocuklar, okula başladıklarında farklı fiziksel özelliklere (yapı-boy-kilo) sahipler ve her birisinin gelişimi de farklı. Ebeveynler, çocuklarına, her okul çantasının uygun ve yeterli olup olmayacağını düşünürler.

Human Solution in Kaiserslautern Firması (Bodyscanning ve ergonomi simülasyonu ve vücut ölçüm verilerinde dünya pazarı lideri) 2010 yılında 6 - 10 yaş arası çocukların sırt yapılarını ölçerek bir çalışma gerçekleştirdi.

Her çocuğun sırt gövde uzunluğu ve yapısı farklı. Bu nedenden dolayı sırt dolgusu (profili) olan çantalar kullanışlı değil.

Sırt analizi sonuçu:

  • Kız ve erkek çocukları arasında, duruş ve sırt hatlarında yüksek değişkenlik gözlenmiştir.
  • Tipik anormallikler, aşırı bel çukuru, üst bedenin güçlü öne eğimi, öne eğimli karın bölgesi ve arkaya eğimli kalça bölgesi
  • Okula başlama döneminde, çocukların gövde uzunluğu farklılığı, 7 ile 9 cm. arasındadır. Standart bir sırt profili yoktur.

Dolu okul sırt çantasının maksimum ağırlığı, çocuk ağırlığının, %10’nu olarak tavsiye edilir. Ancak bu kuralın, hiçbir bilimsel dayanağı yoktur.

Son yıllarda, Saarland Üniversitesi bu konu hakkında yoğun çalışmalar yürütmekte."Kid-Kontrol 2008" ve " Schulranzen 2009" çalışmaları, sırt çantalarının, vücut ağırlığının yüzde 10'undan daha ağır olabileceği sonucuna vardı.

Ön koşul: Çocuğun sırt yapısına uygun çanta olması ve okula taşıma süresinin 20 dakikayı geçmemesi.

Okul çantası çocuğun sırtına uygun oturmalı, gevşek olmamalı.

Dolu bir okul çantasının maksimum ağırlığı için geçerli olanlar:

  • Genel olarak çanta, asla gerekli olandan daha ağır olmamalı.
  • Genel kabul görmüş bir kriter yok. Araştırmacılar, vücut ağırlığının % 17-20’si oranının, sağlıklı bir çocuk sırtı için, sakıncalı olmadığını, güvenli olduğunu belirtiyorlar.
  • Sırt yapısına uygun olarak taşınan sırt okul çantasının, kısa süreli veya ara sıra, biraz ağır olmasının sakıncası yok.
  • Çocuk vücudunun fiziksel uygunluğu, bireysel maksimum ağırlığı belirler.

Ne yazık ki öğrenciler ev ve okul arasında kitaplarını, defterlerini ve bir çok okul malzemelerini taşımak zorundalar. Merkezi sırtta taşınan bir okul çantası, tek taraflı olarak elde veya omuzda taşınan bir çantadan daha iyi.

Ancak buna rağmen birçok ebeveyn bunun gerçekten çocuğun sırt bölgesi için uygunluğu konusunda endişeliler. Çünkü ilkokul öğrencilerinin bir kısmında sırt ağrısı şikayetleri (KIGGS-Studie, WIAD-Studie), var.

Ebeveynlere ve çocuklara, fiziksel aktivitenin önemi ve günlük hayatımızdaki yeri, doğru iletilmeli. Sadece sırt bölgesi için değil, aynı zamanda vücut duruşunu stabilize etmek ve vücut ağırlığını doğru ve sağlıklı bir şekilde dengede tutmak amacıyla da fiziksel aktiviteler önem kazanıyor. (fazla kilolu çocukların sayısı son 20 yılda ikiye katlandı!). Tırmanma, sallanma, yuvarlanma vb. oyun ve aktiviteler, çocukların sağlıklı gelişimine büyük oranda katkı sağlayan egzersiz formları. Okul takımlarının ve spor kulüplerinin yanı sıra aile içinde de sırt dostu fiziksel aktiviteler (doğru oturmakdan doğru yük taşımaya kadar) yapılıp paylaşılmalı.

Sloganımız: “korumak değil, gücü doğru kullanmak"

Olumsuz gelişme için belirleyici faktörler şunlardır:

  • Egzersiz ve fiziksel aktivite eksikliği.
  • Çocukların uzun süre oturarak harcadığı zaman.
TOP

A wonderful serenity has taken possession of my entire soul, like these sweet mornings of spring which I enjoy with my whole heart. I am alone, and feel the charm of existence in this spot, which was created for the bliss of souls like mine.

I am so happy, my dear friend, so absorbed in the exquisite sense of mere tranquil existence, that I neglect my talents. I should be incapable of drawing a single stroke at the present moment; and yet I feel that I never was a greater artist than now.

When, while the lovely valley teems with vapour around me, and the meridian sun strikes the upper surface of the impenetrable foliage of my trees, and but a few stray gleams steal into the inner sanctuary, I throw myself down among the tall grass by the trickling stream; and, as I lie close to the earth, a thousand unknown plants are noticed by me: when I hear the buzz of the little world among the stalks, and grow familiar with the countless indescribable forms of the insects and flies, then I feel the presence of the Almighty, who formed us in his own image.

Duis dictum tristique lacus, id placerat dolor lobortis sed. In nulla lorem, accumsan sed mollis eu, dapibus non sapien. Curabitur eu adipiscing ipsum. Mauris ut dui turpis, vel iaculis est. Morbi molestie fermentum sem quis ultricies. Mauris ac lacinia sapien. Fusce ut enim libero, vitae venenatis arcu. Cras viverra, libero a fringilla gravida, dolor enim cursus turpis, id sodales sem justo sit amet lectus. Fusce ut arcu eu metus lacinia commodo. Proin cursus ornare turpis, et faucibus ipsum egestas ut. Maecenas aliquam suscipit ante non consectetur. Etiam quis metus a dolor vehicula scelerisque.

Nam elementum consequat bibendum. Suspendisse id semper odio. Sed nec leo vel ligula cursus aliquet a nec nulla. Sed eu nulla quam. Etiam quis est ut sapien volutpat vulputate. Cras in purus quis sapien aliquam viverra et volutpat ligula. Vestibulum condimentum ultricies pharetra. Etiam dapibus cursus ligula quis iaculis. Mauris pellentesque dui quis mi fermentum elementum sodales libero consequat. Duis eu elit et dui varius bibendum. Sed interdum nisl in ante sollicitudin id facilisis tortor ullamcorper. Etiam scelerisque leo vel elit venenatis nec condimentum ipsum molestie. In hac habitasse platea dictumst. Sed quis nulla et nibh aliquam cursus vitae quis enim. Maecenas eget risus turpis.